Prirodni melemi sa ruskog dvora!
Recepti iz 12. veka za zdravlje, podmlađivanje i lepotu!
Humana Ona organizovala je još jednu radionicu na temu prirodne kozmetike. Pored vrlo zanimljive priče o „Melemima carice Zoje“ pripremili smo i dosta sastojaka kako bismo zajedno napravile nekoliko melema kako za negu kože i lepotu tako i za ublažavanje određenih tegoba i simptoma prehlada po starim recepturama.
Kratka priča o "Melemima carice Zoje"
Pronađen sasvim slučajno i čudom spasen od poplave u Firenci, istraživači su zaključili da je ova knjiga od neprocenjive istorijske vrednosti jer nije u pitanju neka haotična zbirka nepovezanih recepata, nego pravi naučni rad. U pitanju je manuskript „Melemi carice Zoje“ – rukopis iz 12. veka čija je autorka ruska kneginjica Evpraksija, koja je posle venčanja postala Zoja – carica Vizantije. Travarka iz kneževskog roda je zapravo napisala medicinsku enciklopediju, u kojoj je sistematizovala sva napredna znanja svog vremena. Knjiga se sastoji od nekoliko tematskih delova. U poglavlju „O umerenosti u jelu“ Zoja naglašava da je zdrava ishrana mnogo bitnija za organizam nego čudotvorni lekovi. U drugom delu, posvećenom higijeni, carica – lekarka priča o blagotvornom dejstvu parnog kupatila, ali u isto vreme upozorava na opasnost od prekomernog korišćenja saune.
Uopšte ne iznenadjuje koliko su Zojini saveti slični preporukama naučnika iz 21. veka. Na primer, u poglavlju „Unutrašnje bolesti“ autorka piše: „Ako imate kamen u bubregu, napravite sok od rotkve i uzimajte ga četiri puta dnevno. Ovo sredstvo je efikasnije od ostalih lekova.“ Do istog zaključka su došli i savremeni lekari, koji tvrde da sok od crne rotkve rastvara kamen u žuči i bubrezima.
Preporučujemo da sami napravite neke od ovih melema.
Carski melem za negu lica i tela:
„Izgnječiti urme, sočne šljive, meko suvo grožđe i sveže smokve. Skuvati sa medom lukovice ljiljana, isitniti ih pa dodati u voće. Sve dobro promešati sa aromatičnim uljem i koristi ovaj melem za lepotu.“
Melem za podmlađivanje kože:
„Isitniti semena rotkve i gorki badem. Rastvoriti ovu smesu u starom vinu i naneti melem na kožu.“
Melem protiv bora:
„Isitniti u prah suve korice dinje i krep đumbir. Rastvoriti ovu smesu u maloj količini vina i staviti melem na lice. Kasnije isprati lice brašnom od sočiva.“
Ovo su samo neki od recepata carice Zoje.
Koje sve baze možete koristiti
Biljne masti, melemi i balzami se najviše koriste od svih vrsta biljnih preparata. Još ako se u njih ubace lekoviti sastojci rastvorljivi u ulju, dobija se višenamenski proizvod.
Generalna svrha biljne masti je za lečenje posekotina, modrica, poderotina, opekotina, ujeda i ugriza, žarenja, tvrdu i suvu kožu. Takođe, mogu se napraviti i masti koje izvlače otrove, masti sa isparenjima za nos, masti za ekcem i dermatitis, masti za usne, i dr. – mogućnosti su neograničene! I poput tinktura, ove masti su dobre kao prva pomoć.
Baza za biljne masti i meleme
Najbolje baze su maslinovo ulje i pčelinji vosak. Ovo ulje predstavlja „mesto” gde treba da se smeste lekoviti sastojci biljke, dok pčelinji vosak daje ulju potrebnu čvrstinu. Mada se maslinovo ulje najčešće koristi, mogu da se koriste i razna druga biljna ulja. Maslinovo ulje sadrži najviše mononezasićenih kiselina, tako da može dugo da traje, a i na prirodan način godi i zalečuje kožu. Sadrži mnoge minerale, ali i vitamine, kao što su A, D, E i K. Ono je samo po sebi veoma lekovito za kožu i hranljivo za telo. Osim njega, mogu se koristiti bademovo ili susamovo ulje.
Kokosovo ulje i puter su takođe dobri za pravljenje masti, ali se brzo tope na sobnoj temperaturi, tako da daju masti u nestabilnom stanju. Tokom vrelih dana pretvaraju se u obične biljne supe. Da biste to sprečili, umesto toga treba uzeti malo pčelinjeg voska. Pčelinji vosak, kao najčešće korišćeno sredstvo za stvrdnjavanje baze, dostupan je u različitim oblicima. Uglavnom postoji beli (izbeljeni) i braon (ne izbeljeni). Mi vam predlažemo ovaj braon, jer se nalazi u prirodnom obliku, nije hemijski obrađivan i sadrži prirodne lekovite sastojke poput propolisa.
Najlepše je kada se okupimo, kada pričamo davno zaboravljene priče najviše one koje su vekovima bile u službi našeg zdravlja, a još je lepše kada zajedno napravimo meleme i to znanje kasnije prenesemo i ljudima iz okruženja.
Čuvajte svoje zdravlje, negujte svoje telo.